Tripp-Lite PDUMH20HVATNET Single-Phase ATS / Switched PDU
● 200-240V 16/20A Automatic Transfer Switch (ATS) / Switched PDU (Agency de-rated to 16A continuous)
● Enables redundant A/B power option for single-corded network devices
● 2 digit display reports power consumption in amps
● 1U horizontal rackmount form factor
● 10 outlets (8 C13 switched / 2 C19 unswitched)
● 2-7 millisecond transfer time
● DHCP/Manual configuration support
● LEDs confirm power availability on both input lines and for each output receptacle
AC outlet types C13 coupler,C19 coupler
AC outlets quantity 10 AC outlet(s)
Cable length 3.6 m
Certification UL 60950 (USA, Canada), CE (Europe), Class A (Emissions), NOM (Mexico)
Colour of product Black
Dimensions (WxDxH) 439 x 376 x 44 mm
Display LED
Material Zinc steel
Maximum current 20 A
Mounting Yes
Nominal input voltage 200-240 V
Nominal output voltage 200-240 V
Operating altitude 914.4 - 2133 m
Output voltage 240V
Power plug Type G (BS 1363)
RoHS compliance Yes
Source data-sheet Icecat.biz
Storage temperature (T-T) -15 - 50 °C